Ramazan Başlıyor!

doguscayramazan

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte eğer oruç tutuyorsak öğün sayısı sınırlanır; ancak öğünlerdeki yiyecek çeşidi daha fazla olabilir. Ramazanda ideal beslenme öğün sıklığının normal hayata yakın şekilde uygulanması ile sağlanabilir. Öğünler iftar, ara öğün ve sahu şeklinde düzenlenebilir. Bununla birlikte bu sene en kritik nokta günlerin uzun ve sıcak olması sebebiyle sıvı desteğini yeterli olmasını sağlamak.

Oruç bir zayıflama yöntemi değildir. Hareket azlığı, metabolizma hızının yavaşlaması kilo vermeyi zorlaştırır. Oruç tutmakla kilo verilmez. Gün boyu aç kalmak metabolizma hızını yavaşlatarak alınan besinlerin yağ haline gelmesini kolaylaştırır. Ramazanda amacımız kilo almamak olmalıdır.

Sahurda Doğru Seçim Yapılmalı

Sahura kalkıldığında midede uzun süre kalacak ve kan şekerinde ani değişiklik yaratmayacak besinler seçilmelidir. Bu nedenle sahurda protein içeren süt içilmeli, yoğurt, peynir gibi gıdalar yenmeli, yanına mutlaka tam tahıllı ekmek eklenmeli. Çorba, az yağlı sebze, zeytinyağlı yemekler veya hafif kahvaltılardan birini seçmek en doğrusu. Mutlaka sahurda yeterli su içilmeli.

İftarda Sağlıklı Seçimler

Uzun süre aç kaldıktan sonra ılık ve sulu bir besin sindirim için yararlı olacaktır. Et veya tavuk suyu ile yaptığınız çorbalara ayrıca yağ ilave etmenize gerek yoktur. Sebze çorbaları vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Mercimek çorbası posa açısından faydalıyken, yayla ve yoğurt çorbaları kalsiyum ihtiyacınızı karşılar. Domates çorbası içerdiği laykopen ile kansere karşı koruyucu etki gösterir. Et ve tavuk parçalı çorbalar ise tok tutma özelliği ile sahur açısından uygundur. Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden biri olan çorbaları iftar sofralarınızdan eksik etmeyin.

Oruç açarken hurma, peynir, domates, zeytin, bal gibi kahvaltılıklar iyi birer alternatiftir. Mercimek, sebze çorbası ve soğuk çorba gibi hafif çorbalar da tercih edilebilir. Devamında az yağlı et yemekleri, baklagiller, her türden mevsim sebzeleri, zeytinyağlılar, salata, yoğurt gibi gıdalar iftar için idealdir. Tatlı tercihi içinse iftardan en az bir saat sonrasını beklemek gerekir.

Yemek Sonrası Tatlılar

Yemek sonrası yenilecek tatlıların hamurlu ve kızartma işlemine uğramış bir tatlı olmamasına dikkat edilmeli sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Ramazanın simgesi haline gelen güllaç buna en uygun tatlı olarak kabul edilebilir. Haftada bir – iki kez sütlü tatlı yenilebilir. Ancak hemen yemek üzerine değil iftardan iki saat sonra ara öğün yerine yenilmesi daha iyi olur

Ramazan ayında sıvılar

Sıcak mevsimdeki su kaybı sebebiyle iftarda yapacağınız seçimler hidrasyon yani sıvı desteği açısından önemlidir. Sahurda ve iftarda yeterli sıvı ve su desteği hayati önem taşıyor. Sıcak havada terleme sebebiyle oluşan elektrolit kaybını düşünüce ayran ve maden suyu da iyi sıvı desteği olacaktır. Ramazanın sembolü pide ile peynir veya güllaç akla hemen geleneksel içeceklerimizden biri olan demli çayı getiriyor. Orucu çok soğuk olmayan su ile açıp, küçük bir öğün yaptıktan sonra biraz dinlenip tatlı ile çay birlikteliği yapabilirsiniz. Siyah çayı şekersiz içmeniz veya içine limon eklemeniz de iyi bir seçimdir. Çay, içindeki flavanoidler ile kalp sağlığını da destekliyor. Çayınızı şeker yerine minik ısırıklarla hurma ile tatlandırmayı de deneyebilirsiniz.

Uzun süren açlık sonrası iftarda hızlı yemek yenilmesi veya sindirim sisteminin yorulması bazı bireylerde şişkinlik, hazımsızlık ve gaz şikayetlerine sebep olabilmektedir. Rezene çayı, sindirim sistemi üzerindeki spazm giderici ve midedeki gerginlik ve ekşime gibi şikâyetlerini azaltma özelliğinden dolayı iftardan sonra tercih edilebilir. İftar sonrası ve sahur boyunca hem sindirim sisteminizi rahatlatmak hem de kolay ve kaliteli bir uyku için papatya çayından da faydalanabilirsiniz.